Podatki 2018

Podatki 2018

Podatki 2018 – trzy najistotniejsze zmiany

Rok podatkowy w Polsce trwa dokładnie tyle samo, ile rok kalendarzowy. Kolejne miesiące to czas na jego rozliczenie. Podatki 2018 to sporo zmian nie tylko w sposobie naliczania podatków, ale też sporządzania zeznań podatkowych.

Podatki 2018: pracodawca nie przygotuje rozliczenia za Ciebie

Większość z nas w tej chwili oczekuje na dokument przesłany przez pracodawcę/pracodawców, ZUS, KRUS, PUP oraz inne instytucje, z których w ubiegłym roku pobieraliśmy wynagrodzenie, świadczenia czy stypendium. Odpowiedni PIT powinien dotrzeć do nas do końca lutego, a następnie mamy dwa miesiące na sporządzenie zeznania. Dotychczas wystarczyło, że podatnik zatrudniony u jednego pracodawcy, wystąpił do niego z wnioskiem o sporządzenie rozliczenia, po czym pracodawca wysyłał gotowe zeznanie do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Obecnie taka sytuacja nie może mieć miejsca. Pracodawcy nie zajmują się już sporządzaniem rocznych zeznań podatkowych swoich pracowników. Podatnicy muszą sami wypełnić i dostarczyć rozliczenie (osobiście bądź drogą elektroniczną) do Urzędu Skarbowego.

Podatki 2018: wzrost kwoty wolnej od podatku

Osoby, których roczny dochód jest wyjątkowo niski, nie muszą opłacać podatku dochodowego. Nie jest to żadną nowością, ponieważ w latach ubiegłych również mieliśmy do czynienia z kwota wolną  od podatku. W 2018 roku zmienia się jedynie jej wysokość – wzrasta z dotychczasowych 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Korzyści z podwyższenia kwoty wolnej od podatku odczują osoby zarabiające najmniej. Warto przy tym zauważyć, że również ci, których roczny dochód mieści się w przedziale 8-13 tys. zł skorzystają ze zmian. Utrzymano bowiem malejącą wraz ze wzrostem dochodów kwotę wolną od podatku dla osób z tego przedziału.

Należy pamiętać, że osoby, których dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, również mają obowiązek złożenia zeznania. Istnieje szereg programów, które ułatwiają wypełnienie deklaracji. Jeśli jednak podatki 2018 i wypełnianie rozliczeń stanowią dla nas zagadkę, warto zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego (sprawdź biuro rachunkowe eFKa).

Podatki 2018: jednolity plik kontrolny

Duże zmiany czekają również przedsiębiorców. O ile duże, średnie, a nawet małe firmy od dawna przygotowywały się do wprowadzenia JPK i właśnie w ten sposób prowadzą ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, o tyle mikrofirmy obowiązkiem tym zostały objęte od 1 stycznia b.r. Obecnie plik JPK_VAT przedsiębiorcy muszą przekazywać skarbówce co miesiąc.

Obowiązek przekazywania danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego ma na celu ujednolicenie sposobu prowadzenia księgowości w firmach, a tym samym ma ułatwić i przyspieszyć prace kontrolne ze strony Urzędu Skarbowego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *