Księgowa dla firm

Dlaczego warto zainwestować w nadzór księgowy w firmie?

Ci, którzy myślą o otwarciu własnej firmy, nierzadko obawiają się natłoku obowiązków wynikających z konieczności prowadzenia księgowości, rozliczania podatków i składek na ubezpieczenie. Pamiętajmy jednak, że przedsiębiorca nie musi osobiście zajmować się sprawami księgowymi. Może, a wielu sytuacjach nawet powinien, nawiązać współpracę z księgową, a jeśli to możliwe – powołać dział księgowy w strukturach firmy. Księgi rachunkowe powinny być regularnie kontrolowane w ramach nadzoru księgowego. Dlaczego warto zainwestować w nadzór księgowy w firmie?

Bieżący monitoring zawieranych transakcji

Decydując się na stałą współpracę z biurem księgowym (zobacz biuro rachunkowe Bielsko-Biała), nie musimy martwić się o wiele spraw związanych z funkcjonowaniem firmy. Prowadzeniem ksiąg rachunkowych, rozliczaniem podatków, a nierzadko również sprawami pracowniczymi zajmie się osoba wykwalifikowana, doskonale znająca przepisy prawa gospodarczego, podatkowego i prawa pracy. Najważniejsze jest jednak to, że będzie prowadziła bieżący monitoring zawieranych transakcji finansowych.

Infolinia podatkowa

Poza tym zarówno firmy, które zdecydowały o pozostawieniu działu księgowości w swojej strukturze, ale i te, które współpracują z księgową z zewnątrz, w każdej chwili mogą zdecydować o przeprowadzeniu nadzoru księgowego

Dlaczego warto zainwestować w nadzór księgowy w firmie?

Nadzór księgowy polega na dokładnym sprawdzeniu ksiąg rachunkowych i innych dokumentów związanych z finansami firmy, podatkami, nierzadko również rozliczeniami pracowniczymi. Wynik takiej kontroli daje jasny obraz tego, jak prowadzona jest księgowość w firmie, czy i jakie występują nieprawidłowości. Jako że taki nadzór nie jest prowadzony przez pracowników działu księgowości, a pracowników funkcjonującego poza strukturami firmy biura rachunkowego, daje to pewność, że weryfikacja będzie rzetelna i obiektywna. Poza tym osoby przeprowadzające taki nadzór, dają jasne wskazówki co do tego, jak można usprawnić procesy księgowe w firmie klienta.

Jakie działania obejmuje nadzór księgowy w firmie?

Każde biuro rachunkowe przygotowuje własną ofertę, to księgowi decydują, jakie elementy składają się na świadczoną przez nich usługę nadzoru księgowego. Zazwyczaj nadzór księgowy obejmuje weryfikację dokumentów wprowadzonych do systemu, przygotowanie różnorodnych zestawień i reportów dla potrzeb zarządczych, ustalanie zobowiązań podatkowych i sporządzanie sprawozdań finansowych.

Dlaczego warto zainwestować w nadzór księgowy w firmie? Ponieważ wszystkie te działania prowadzone są w ramach jednej kompleksowej usługi. Za nadzór odpowiadają wykwalifikowani specjaliści, którzy przejmują odpowiedzialność za procesy księgowe przeprowadzane w firmie. Ich działania mogą usprawnić wspomniane procesy, zwłaszcza gdy jednocześnie prowadzone są konsultacje i doradztwo księgowe. Właściciele firm zawsze mogą liczyć na niezbędną pomoc i szczegółowe wyjaśnienia, co ułatwi im zarządzanie finansami firmy w przyszłości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *