kwota wolna od podatku w 2021

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2021?

Każdy, kto osiąga w Polsce dochody i ma obowiązek corocznego sporządzania rozliczeń podatkowych, przynajmniej w niewielkim stopniu interesuje się zmianami w prawie podatkowym. Musiał zatem słyszeć termin kwota wolna od podatku. Najwięcej na temat tej kwoty wiedzą osoby osiągające bardzo niskie dochody, osoby pracujące sezonowo lub odbywające płatne staże. Co dokładnie oznacza ten termin i ile wynosi kwota wolna od podatku w 2021 roku?

Co to jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku stosowana jest przy standardowych rozliczeniach podatkowych (formularze PIT-36 i PIT-37), a więc dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Kwotą wolną od podatku nazywamy ustalony przez ustawodawcę limit dochodu, od którego podatnik nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Kwotę tę można wykorzystać do wysokości limitu, w zależności od tego, ile podatnik zarobił w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie.

Najprościej rzecz ujmując, kwota wolna od podatku to wysokość kwoty dochodu osoby fizycznej, od której nie ma obowiązku odprowadzania podatku do urzędu skarbowego. Maksymalny limit dochodu, który nie podlega opodatkowaniu, może być ustalany corocznie, ale praktyka pokazuje, że nie zawsze tak było. Kwota wolna od podatku zmieniała się na przestrzeli lat, wykazując tendencję wzrostową, ale zdarzało się, że w nowym roku podatkowym pozostawała w niezmienionej wysokości w stosunku do roku ubiegłego.

Jak działa kwota wolna od podatku?

Każda osoba zatrudniona ma obowiązek odprowadzania podatku do urzędu skarbowego. Istnieje jednak grupa osób zwolnionych z tego obowiązku. Jednym z powodów zwolnienia może być niski dochód, mieszczący się w limicie kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że zarabiając tyle, ile wynosi kwota wolna od podatku w 2021 roku, pomimo obowiązku złożenia w urzędzie skarbowym rozliczenia PIT, można być zwolnionym z płacenia podatku dochodowego. Szczegóły na temat zarobków i formy rozliczenia zawsze warto omówić z księgowym. Biuro podatkowe pozostaje do dyspozycji klientów, którzy nie wiedzą, czy mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2021 roku?

Gdyby ten artykuł powstawał na początku 2021 roku, odpowiedź na pytanie o wysokość kwoty wolnej od podatku byłaby bardzo prosta. Ustalono, że kwota ta w 2021 roku wyniesie 8 tysięcy złotych. Jednakże w tej chwili nie się tego tematu omawiać w oderwaniu od terminu Polski Ład. Rząd zadecydował o podniesieniu kwoty wolnej od podatku w związku z pomysłem wprowadzenia programu Polski Ład (nazywanym też Nowym Ładem). Zgodnie z zapowiedziami kwota wolna od podatku w Nowym Ładzie ma wynosić 30 tysięcy złotych. Jest to dobra wiadomość dla podatników, którzy nie do końca jeszcze wiedzą, co w praktyce oznacza dla nich Polski Ład. Warto dodać, że zmiany w prawie mają zacząć funkcjonować od stycznia 2022 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *