Księgowość Bielsko-Biała

Księgowość Bielsko-Biała – kto może założyć biuro rachunkowe?

Mimo iż dziś wiele spraw związanych z finansami firmy i podatkami da się „załatwić” we własnym zakresie, m.in. dzięki istnieniu specjalnych programów do prowadzenia księgowości, to biura rachunkowe zdecydowanie nie mogą narzekać na brak klientów. Z usług księgowych korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i instytucje i firmy różnego kalibru. Im szerszy zakres usług świadczonych przez biuro reklamujące się szyldem księgowość Bielsko-Biała, tym większe zainteresowanie jego ofertą. Oczywiście oferta to jedno, ale niezwykle istotne są również kompetencje i doświadczenie pracowników biura księgowego.

Biura księgowe w Polsce

W Polsce spotykamy biura księgowe mniejsze i większe, zajmujące się wszystkim po trochu, bądź ukierunkowane na konkretną działalność. W mniejszych miastach z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że w biurze rachunkowym zasiada tylko jedna osoba, która prowadzi działalność na własny rachunek. Oczywiście oprócz tego funkcjonują duże biura, w których zatrudnienie znajduje kilku księgowych (zobacz eFKa w Bielsku). Może być tak, że księgowi zajmują się różnorodnymi sprawami, począwszy od sporządzania rozliczeń podatkowych dla osób indywidualnych, skończywszy na prowadzeniu księgowości większych firm, wypełnianiu dla nich wniosków kredytowych itd. Niekiedy zdarza się również tak, że księgowy zajmuje się konkretnym sektorem gospodarki i np. prowadzi finanse firm transportowych.

Księgowość Bielsko-Biała – zawód uwolniony w 2014 roku

Zawód księgowego został uwolniony w 2014 roku, co oznacza, że od tamtego czasu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest wymagany certyfikat Ministerstwa Finansów. Wcześniej obsługą księgową firm mogli zajmować się wyłącznie księgowi z certyfikatem. Jego zdobycie nie było szczególnie trudne, ale wymagało spełnienia kilku istotnych warunków, m.in. zdobycia stosownego wykształcenia. Dziś podobne regulacje nie obowiązują, dlatego mówi się, że zawód księgowego został uwolniony. To jednak nie oznacza, że prowadzeniem biura rachunkowego może zająć się każdy.

Prowadzenie biura rachunkowego

Teoretycznie biuro rachunkowe może otworzyć każda osoba, która ma pomysł na tego typu biznes i  posiada tzw. pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie jest karana za czyny określone w ustawie o rachunkowości (chodzi m.in. o przestępstwa skarbowe, przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi). Oczywiście musi również posiadać ubezpieczenie OC. W praktyce jednak osoby, które nie mają żadnej wiedzy w dziedzinie księgowości, nie posiadają stosownych kwalifikacji ani doświadczenia nie podejmują się tak dużej odpowiedzialności, jaką jest prowadzenie biura rachunkowego. Księgowość Bielsko-Biała zdecydowanie nie jest branżą, w której świetnie odnajdzie się przypadkowa osoba. To zawód wyjątkowo odpowiedzialny, wymagający skupienia, cierpliwości i świetnej znajomości przepisów prawa gospodarczego, podatkowego oraz prawa pracy.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *