Księgowość

Księgowość – praca zdalna, czy tylko w biurze?

Rozwój najnowszych technologii sprawił, że część firm jest w stanie świadczyć usługi na rzecz klientów, z którymi nie nawiązuje kontaktu bezpośredniego lub spotkania twarzą w twarz odbywają się wyjątkowo rzadko. Wdrożenie takich rozwiązań to oszczędność czasu i wygodna, w dobie pandemii – również troska o bezpieczeństwo współpracujących ze sobą podmiotów. Jedną z dziedzin, która dobrze odnajduje się w warunkach pracy zdalnej jest księgowość.

Biuro rachunkowe online

Pojęcia księgowość online i biuro rachunkowe online bywają stosowane wymiennie, choć w rzeczywistości nie do końca są tożsame. Mianem księgowości online określamy czynności, jakie wykonywane są w celu udokumentowania zdarzeń gospodarczych, które powodują zmiany w majątku jednostki gospodarującej (przede wszystkim zakupu i sprzedaży). W przeszłości dokumentacja księgowa prowadzona była w formie papierowej, dziś używa się do tego specjalistycznych systemów księgowych. Jest to trochę wymóg czasu, a trochę wymów prawny, zwłaszcza od momentu wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego. Prowadząc księgowość online, mamy łatwy dostęp do dokumentacji i jesteśmy w stanie szybko przesłać wszelkie wymagane dokumenty do urzędu skarbowego.

Księgowość dla firm

Prowadzeniem księgowości firmy może zająć się jej właściciel, księgowy zatrudniony na etacie, bądź zewnętrzne biuro rachunkowe. W przypadku małych i średnich firm ostatnie rozwiązanie wykorzystywane jest najczęściej, bowiem przedsiębiorcy nie stać na stworzenie osobnego stanowiska pracy dla księgowego, a jednocześnie nie chce sam zajmować się sprawami księgowymi, woli skorzystać z usług specjalisty. Wielu przedsiębiorców poszukuje przy tym biur rachunkowych, które świadczą usługi księgowe online.

Księgowość – zdalna praca księgowych

W tradycyjnym rozumieniu biuro księgowe to podmiot, który nawiązuje współpracę zarówno z klientami biznesowymi, jak i osobami indywidualnymi, które chcą np. przygotować roczną deklarację podatkową. Biuro rachunkowe może świadczyć jednorazowe usługi, ale znacznie częściej podejmuje się kompleksowej obsługi księgowej firm.

Księgowość dla firm może być prowadzona stacjonarnie, jak i online. Zdalna praca księgowych jak najbardziej jest możliwa, ale konieczne jest ustalenie szczegółowych zasad współpracy z przedsiębiorcą, a w szczególności terminów, w jakich dokumenty z całego miesiąca mają trafić do księgowego, kiedy i jak będą składane podpisy, w jakich godzinach przedsiębiorca może dzwonić do księgowego. W praktyce rozwiązanie to przynosi znacznie więcej korzyści, aniżeli współpraca, która wymaga ciągłych spotkań i konsultacji twarzą w twarz. Księgowość online z użyciem specjalistycznego systemu i w połączeniu z biurem rachunkowym wykonującym pracę zdalnie, oznacza dla przedsiębiorcy oszczędność czasu i wygodę. Zamiast tracić czas na dojazdy i organizację spotkań, których treść w rzeczywistości mogłaby zostać omówiona w krótkim e-mailu, przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu firmy i pomnażaniu zysków z działalności. Sprawy księgowe jego firmy będą w dobrych rękach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *