podatki w 2021

Nowe podatki w 2021 roku

Początek roku to czas podsumowań tego, co udało się osiągnąć w roku ubiegłym, jak również planowania działań na kolejny rok. To również czas na porządkowanie spraw finansowych w firmach, a w kolejnych miesiącach – składanie deklaracji podatkowych. W pierwszym miesiącu nowego roku szukamy informacji o zmianach w przepisach, w tym również w przepisach prawa podatkowego. Aby to zrobić, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę nowe podatki w 2021 roku.

Podwyżki i nowe opłaty w 2021 roku

Mimo że zmiany w podatkach wprowadzone od 1 stycznia 2021 roku nie należą do rewolucyjnych, to jednak wciąż mówimy o kilkunastu nowych podatkach, opłatach i podwyżkach. Wśród nich należy wymienić m.in. opłatę mocową, podatek cukrowy, czy też podatek od posiadania psa.

Opłata mocowa

Jeśli chodzi o opłatę mocową, na wstępie należy nadmienić, że w 2021 roku wzrasta koszt samej energii elektrycznej. Obok tego głośno jest właśnie o opłacie mocowej, której wprowadzenie ma pozwolić na finansowanie utrzymywania rezerw energii przez elektrownie węglowe. Takie działanie ma przełożyć się na utrzymanie bezpieczeństwa stałych dostaw prądu. Uiszczanie opłaty mocowej jest obowiązkiem obywateli – każdego gospodarstwa domowego, w którym wykonano przyłącze energetyczne. Wysokość opłaty mocowej uzależniona jest od rocznego zużycia prądu. Gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie, gospodarstwa zużywające od 0,5 do 1,2 MWh rocznie zapłacą 4,48 zł miesięcznie; gospodarstwa zużywające1,2-2,8 MWh rocznie zapłacą miesięcznie 7,47 zł, natomiast gospodarstwa domowe zużywające rocznie ponad 2,8 MWh zapłacą 10,46 zł miesięcznie.

Nowe podatki w 2021 roku – podatek cukrowy

Ożywione dyskusje dotyczą podatku cukrowego, który jest podatkiem nowym, choć omawianym wielokrotnie jeszcze w ubiegłym roku. Ustawa o podatku cukrowym, a właściwie Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, była pierwszą podpisaną w nowej kadencji przez urzędującego prezydenta. W ramach ustawy wprowadzono opłatę od napojów słodzonych. Zobowiązany do jej zapłaty jest podmiot, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej. Opłata od napojów słodzonych została podzielona na część stałą i zmienną. Opłata stała wynosi 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej i 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej, czyli kofeiny albo tauryny. Z kolei opłata zmienna wynosi 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml (w przeliczeniu na litr napoju). Jeśli podmiot nie wie, jakie nowe podatki w 2021 roku go obowiązują i nie potrafi wyliczyć, jak wysoką opłatę powinien uiścić, nad podatkiem cukrowym w jego firmie czuwać powinno biuro podatkowe.

Podatek od posiadania psa

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale podatek od psa funkcjonuje w Polsce od prawie 30 lat. Pobieraniem podatku zajmują się gminy i każda z nich sama ustala wysokość opłaty. Ministerstwo Finansów podaje jednak maksymalną wysokość takiej opłaty. W tym roku wzrasta ona do 130,30 zł za jednego psa. Jeśli zwierzę urodzi się w drugiej połowie roku, należy uiścić połowę stawki rocznej. Warto również zaznaczyć, że niektóre gminy rezygnują z pobierania podatku od posiadania psa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *