Program księgowy

Program księgowy – czy warto

Prowadzenie księgowości – sposoby

Rynek usług księgowych w Polsce rozwija się niezwykle szybko. Z jednej strony jest to z pewnością związane z faktem, ze przepisy stają się powoli coraz prostsze, a to z kolei stymuluje do zakładania nowych firm. Jako, że na rynku pojawia się coraz więcej prywatnych firm potrzeby związane z księgowością stale się zmieniają i oferty rynku usług muszą się do tych potrzeb dostosować na bieżąco. Nie należy także zapominać o takich kwestiach jak międzynarodowe regulacje prawne, ekonomiczne czy finansowe, rozwój wielkich międzynarodowych korporacji, które prowadzą swoją księgowość także w Polsce, a także globalne zmiany na rynkach finansowych i nie tylko. Po głębszej analizie od razu okazuje się, że prowadzenie firmy i jej księgowości może się zmieniać pod wpływem wielu mniej lub bardziej ważnych czynników. Warto zatem wiedzieć jak wygląda rynek usług finansowych w Polsce i znać statystyki.

Przykładowo na chwilę obecną w Polsce jest zarejestrowanych nieco ponad 40 000 biur księgowych. Większość osób pracujących w księgowości, w biurach rachunkowych czy jako samodzielne księgowe, to kobiety. A jak się sprawy mają z drugiej strony, jak wygląda prowadzenie księgowości w firmach? Po pierwsze, niecałe 50% firm decyduje się na zlecenie prowadzenia księgowości biurom księgowym. Zostaje tylko po kilka procent dla alternatywnych możliwości. Firmy korzystają zatem jeszcze z opcji takich jak: zatrudnienie samodzielnej księgowej, samodzielne prowadzenie księgowości online, samodzielne prowadzenie księgowości ręcznie lub program księgowy. Oczywiście nie można jednoznacznie i definitywnie określić, która z opcji jest faktycznie najlepsza, warto jednak zastanowić się dłużej nad możliwościami jakie daje program księgowy.

Program księgowy – zalety

Wiadomo oczywiście, że program księgowy jest także wykorzystywany przez biura rachunkowe, a także samodzielne księgowe. Jednak to właśnie w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości program przydaje się najbardziej. Program księgowy jest szczególnie ważny w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samodzielnym prowadzeniem księgowości. Jeśli wybierzemy odpowiednie narzędzie nasza praca może być znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Warto zatem zastanowić się nad skorzystaniem z takiej możliwości, tym bardziej, że na samodzielne prowadzenie księgowości nie potrzeba żadnej zgody czy zezwolenia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *