Nauka o finansach

Rozliczenia self employed – co trzeba wiedzieć?

Otwarcie firmy w Wielkiej Brytanii jest mniej kłopotliwe aniżeli uruchomienie działalności w Polsce, niemniej wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Wiele zależy od formy działalności – w Anglii najwięcej firm otwiera się w formie spółki LTD lub działalności self employed. Która z nich bardziej się opłaca i o czym warto pamiętać w temacie rozliczenia self employed?

Czy obcokrajowcy mogą założyć firmę w Anglii?

Jak najbardziej, choć w tej chwili jest to nieco trudniejsze niż przed brexitem. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i stała się dla niej państwem trzecim. Brytyjczycy, którzy chcą mieszkać i pracować na terenie któregoś z państw członkowskich Unii, muszą spełnić nieco inne warunki, niż przed kilkoma laty. Ale tak samo działa to w drugą stronę. Polacy, którzy chcą podjąć zatrudnienie lub otworzyć własną firmę na Wyspach, muszą spełnić dodatkowe warunki. Jeśli chodzi o działalność self employed, wśród wymagań znajduje się m.in. status rezydenta. Oznacza to, że firmy w takiej formie nie da się otworzyć z marszu, gdy tylko znajdziemy się na terenie UK. Można to zrobić dopiero po pewnym czasie, posiadając brytyjski adres i numer NIN. Ale w niektórych przypadkach naprawdę warto poczekać, bo może się okazać, że rozliczenia self employed będą dla przedsiębiorcy bardziej korzystne, aniżeli działalność w formie spółki LTD.

Jak zarejestrować działalność self employed?

Jeśli rezydent spełnia warunki określone w ustawie, może w prosty sposób zarejestrować działalność self employed. Jak to zrobić? Wystarczy zgłosić ją do HMRC, czyli odpowiednika polskiego Urzędu Skarbowego. W dokumentach rejestracyjnych muszą znaleźć się dane osobowe przedsiębiorcy oraz kilka informacji na temat uruchamianej działalności. Należy również pamiętać, że zgłaszając taką działalność, zobowiązujemy się do przestrzegania określonych przepisów, a w tym do przebywania na terenie Wielkiej Brytanii przez co najmniej 183 dni w roku. Kolejnym obowiązkiem jest opłacanie składek na ubezpieczenie, czego należy dokonywać od samego początku. Pocieszający jest fakt, że na początku działalności wysokość składek jest znikoma, a i później niższa niż w przypadku spółki LTD.

Rozliczenia self employed

Prowadzenie firmy, niezależnie czy to będzie spółka LTD, działalność self employed, czy jeszcze coś innego, wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości, opłacania podatków i składania rozliczeń do właściwego urzędu. Rozliczenia self employed nie są szczególnie problematyczne, ale jeśli przedsiębiorca nie chce osobiście zajmować się sprawami podatkowo-księgowymi, może skorzystać z pomocy biura księgowego.

Wzrost pensji minimalnej 2018

Zaleca się, by Polacy prowadzący działalność na Wyspach korzystali z pomocy polskich biur księgowych, które prowadzą działalność w większych miastach. Księgowi dokładnie wyjaśnią, za co odpowiada osoba samozatrudniona w Wielkiej Brytanii, w którym momencie konieczna jest rejestracja podatku VAT, jak wyglądają comiesięczne rozliczenia oraz rozliczenie roczne Self Assessment. Przedsiębiorca powinien posiadać podstawową wiedzę, nawet jeśli sam nie zajmuje się sporządzaniem rozliczeń.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *