Usługi księgowe

Usługi księgowe

Usługi księgowe a prowadzenie księgowości we własnym zakresie

Młodzi przedsiębiorcy często nie wiedzą z czym tak naprawdę wiąże się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dlatego też po poradę udają się do radców prawnych, powiatowych urzędów pracy oraz biur rachunkowych. Usługi księgowe świadczone przez biura rachunkowe rzeczywiście mogą być przydatne podczas otwierania działalności. A czy potem konieczne jest zatrudnianie księgowej?

Usługi księgowe i ich zakres

Do podstawowych usług księgowych należy prowadzenie ksiąg rachunkowych i sprawozdawczości finansowej, przygotowywanie rozliczeń i deklaracji podatkowych oraz prowadzenie administracji kadrowo-płacowej. To, jakiego rodzaju działalność prowadzi przedsiębiorca oraz w jakiej branży pracuje nie ma większego znaczenia. Warto natomiast zaznaczyć, że usługi księgowe obejmują zarówno współpracę długofalową, jak i projekty krótkoterminowe.

Księgowość we własnym zakresie

Samodzielne prowadzenie księgowości jest możliwe, ale wymaga zdobycia choćby podstawowej wiedzy z zakresu rachunkowości oraz dokładnego zapoznania się z obowiązującymi normami prawnymi. Częściej na prowadzenie księgowości we własnym zakresie decydują się właściciele bardzo niewielkich film, prowadzonych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Usługi księgowe we własnym zakresie to na pewno oszczędność pieniędzy, jednak przy jednoczesnym ograniczeniu czasu wolnego. Należy pamiętać, że im większa skala działalności, tym więcej obowiązków związanych z rozliczaniem firmy. Istotna jest wielkość obrotów firmy, ponieważ jeśli wynoszą one mniej niż 1,2 mln euro rocznie, przedsiębiorcy są zwolnieni z prowadzenia pełnej księgowości. Wiele zależy również od formy działalności oraz tego, czy przedsiębiorca jest zwolniony z konieczności opłacania podatku VAT i czy zatrudnia pracowników na umowę o pracę.

Księgowość na własną rękę może prowadzić każdy przedsiębiorca

Przedsiębiorca, który chce rozliczać firmę samodzielnie, nie musi kończyć kursów księgowych. Oczywiście powinien zdobyć podstawową wiedzę z zakresu księgowości, ale nie wymaga się od niego certyfikatów ani dyplomów ukończenia szkół wyższych. Sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest istnienie specjalnego oprogramowania, które pomaga w prowadzeniu rozliczeń podatkowych własnej firmy. Jeśli jednak mimo wszystko przedsiębiorca nie czuje się na siłach, by prowadzić księgowość we własnym zakresie, albo zwyczajnie nie ma na to czasu, powinien zdecydować się na usługi księgowe świadczone przez sprawdzone biuro rachunkowe, takie jak biuro eFKa. Biuro rachunkowe zapewni kompleksową obsługę, dotrzyma wszelkich terminów i dopełni niezbędnych formalności. Można liczyć również na uzyskanie porad w zakresie prowadzenia działalności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *