Analityka finansowa

Analityka finansowa – niezbędnik w Twojej firmie

Analityka finansowa – charakterystyka

Analityka finansowa to przede wszystkim techniki oceny skuteczności i bezpieczeństwa działania firmy na rynku. Na analitykę finansową składa się analiza i interpretacja kondycji finansowej przedsiębiorstwa, łączenie w jeden spójny obraz wszystkich wpływających na funkcjonowanie przedsiębiorstwa wydarzeń ekonomiczno-gospodarczych oraz ocena i prognozowanie rozwoju firmy na tym tle. Analityka finansowa bazuje na danych dostarczanych bezpośrednio przez firmę, jak również danych zewnętrznych dotyczących rynku na którym działa firma lub które mają na nią bezpośredni wpływ.

Analityka finansowa – zastosowanie w firmie

Analityka finansowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. W dzisiejszych czasach już nie tylko duże firmy inwestują w profesjonalne doradztwo z tej dziedziny. Małe przedsiębiorstwa również zaczęły dostrzegać zalety analityki finansowej i jej pozytywny wpływ na działanie i rozwój firmy. Jakie konkretnie są więc zalety analityki finansowej? Po pierwsze oferuje możliwość rzetelnej oceny działań firmy i jej efektów oraz porównanie działań z konkurencją. Ponadto analiza finansowa dostarcza cennych informacji na temat płynności finansowej, efektywności wykorzystania różnych aktywów firmy, rentowności czy zadłużenia. W efekcie analizy tych danych możemy prognozować i planować działania na przyszłość.

Analityka finansowa – ryzyko

Zawsze gdy opieramy swoje działania na danych istnieje ryzyko zafałszowania faktycznej sytuacji. W przypadku analityki finansowej również należy pamiętać, że dane same w sobie nie są informacją dopóki nie zostaną zinterpretowane. Interpretacja danych jest momentem kiedy rzeczywista sytuacja może zostać zafałszowana. Różne metody zbierania i interpretowania danych niosą ze sobą różne rodzaje ryzyka dlatego ważna jest kompetencja i otwarty umysł. Nie można z góry przyjmować założeń nie znając jeszcze rzeczywistych danych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *