ulga IP Box

Co to jest ulga IP Box?

W Polsce preferencja podatkowa w postaci ulgi IP Box została wprowadzona 23 października 2018 roku, a obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Celem wprowadzenia ulgi było pobudzenie rynku nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Z założenia miało się to odbyć dzięki wprowadzeniu preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku PIT i CIT. Ulga IP Box nie jest rozwiązaniem nowym. Wcześniej rozwiązanie tego typu wdrożono m.in. w Wielkiej Brytanii.

Czego i kogo dotyczy ulga IP BOX?

IP BOX to preferencyjne opodatkowanie mające zastosowanie w stosunku do dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej. W Polsce z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy osiągają dochody z prawa własności intelektualnej uzyskanego z działalności badawczo-rozwojowej lub z usług badawczych i rozwojowych zakupionych od innych podmiotów, ale przez siebie opatentowanych.

Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstwa

Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej związanej w sposób bezpośredni w wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, stanowi warunek konieczny dla tych, którzy chcieliby korzystać z preferencyjnego opodatkowania. Wspomniane wyżej kwalifikowane prawo własności intelektualnej stanowią m.in. patenty, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu, a także autorskie prawo do programu komputerowego.

Ulga IP Box w Wielkiej Brytanii

Chociaż ulga IP BOX w Polsce poniekąd została wprowadzona na wzór brytyjski, to jednak warunki i zasady korzystania z preferencyjnego opodatkowania w UK są nieco inne. Wszelkie niejasności w tym zakresie wyjaśni biuro rachunkowe, które specjalizuje się w rozliczeniach podatkowych i prowadzeniu księgowości firm i przedsiębiorstw. Pomoc księgowych może być potrzebna, bo choć zdaniem przedsiębiorców przepisy obowiązujące w Wielkiej Brytanii znacznie łatwiej zrozumieć niż te, które wprowadzono w Polsce, to jednak wielu właścicieli firm nie chce zajmować się sprawami podatkowymi, przekazując je w ręce specjalistów.

Preferencyjne opodatkowanie w UK

W Wielkiej Brytanii ulga IP BOX zaczęła obowiązywać w 2013 roku, a więc sześć lat wcześniej niż w Polsce. Na Wyspach obowiązuje 10% preferencyjna stawka podatkowa od dochodów z komercjalizacji kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Stawka wprowadzona w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Warto jednak zauważyć, że wszystkie państwa, w których funkcjonuje szczególny sposób opodatkowania dochodów z praw własności intelektualnej, są zobowiązane do dostosowania swoich regulacji do wytycznych OECD, wynikających z inicjatywy  ograniczania erozji bazy podatkowej oraz transferu zysków.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *