Cyfryzacja księgowości

Cyfryzacja księgowości – e-księgowość w biurze rachunkowym

Nowoczesne technologie zmieniają świat. Zdaniem ekspertów w niedalekiej przyszłości umiejętność korzystania z technologii zadecyduje o sukcesie firm i instytucji. Już teraz można zauważyć, że usługi firm, które korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, cieszą się wśród klientów największą popularnością. Nie inaczej jest w przypadku biur rachunkowych. E-księgowość, cyfryzacja księgowości, księgowość w chmurze to tylko niektóre z często powtarzających się haseł w opracowaniach dotyczących współczesnej księgowości.

Firmy zlecają prowadzenie księgowości zewnętrznym biurom rachunkowym

Sprawy rachunkowe firmy wymagają dużego zaangażowania i skrupulatności, konieczna jest również dobra znajomość przepisów prawa podatkowego i gospodarczego, przynajmniej w tym zakresie, który dotyczy działalności danej firmy. Jeśli firma jest duża, stać ją na utworzenie miejsca pracy dla księgowego lub kilku księgowych i powołanie działu księgowości. Małe firmy nie mogą sobie pozwolić na wdrożenie takiego rozwiązania, poza tym nie ma konieczności, by księgowy spędzał w siedzibie firmy osiem godzin każdego dnia. Niekiedy wystarczy, jeśli sprawom firmy poświęci kilka godzin tygodniowo. Doskonale spełnią się w tej roli księgowi prowadzący zewnętrzne biura rachunkowe.

Firmy bardzo chętnie zlecają prowadzenie księgowości zewnętrznym biurom, bo w ten sposób zdejmują z siebie część odpowiedzialności za sprawy finansowe firmy. Mają też pewność, że księgowość firmy prowadzona jest przez osoby znające się na rzeczy, dokładnie i terminowo. Poza tym w razie potrzeby mogą liczyć na fachowe doradztwo i pomoc przy sprawach wymagających szczególnego nadzoru.

Wybór biura rachunkowego a cyfryzacja księgowości

Chcąc wybrać dobre biuro rachunkowe dla swojej firmy, należy szczegółowo zapoznać się z ofertą kilku biur i wybrać spośród nich takie, które zajmuje się firmami o profilu działalności zbliżonym do naszego. Doświadczenie księgowych jest bardzo istotne, podobnie jak ich wykształcenie. Warto zdobyć klika podstawowych informacji na temat funkcjonowania biura, jak i zapoznać się z opiniami klientów zamieszczonymi w sieci. Bardzo ważne jest również to, czy biuro zna pojęcie cyfryzacja księgowości i przynajmniej część usług świadczy na odległość. Przedsiębiorcy chętnie podejmują współpracę z księgowymi, którzy szanują ich czas i nie proszę co chwilę o osobiste wstawiennictwo w siedzibie biura.

Cyfryzacja księgowości – jak nowe technologie zmieniły pracę księgowych?

Księgowi od dawna posługują się praktycznymi programami komputerowymi do rozliczeń, ale obok tego sięgają po inne, nowoczesne rozwiązania, które usprawniają pracę biur rachunkowych, a w dalszej perspektywie również firm, które z nimi współpracują.

Cyfryzacja księgowości wpływa na znaczne zautomatyzowanie procesów księgowych. Możliwa jest sprawna digitalizacja dokumentów, która polega m.in. na skanowaniu faktur, zamiast ręcznego wklepywania danych do komputera. Przetwarzanie i udostępnianie danych komputerowych odbywa się bardzo szybko, a elektroniczny obieg dokumentów jest korzystny zarówno dla firmy, jak i księgowych. W temacie cyfryzacja księgowości należy też wspomnieć o integracji systemów elektronicznego obiegu faktur kosztowych i aplikacji do wystawiania faktur sprzedaży.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *