Dofinansowanie

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Praca na własny rachunek daje wiele satysfakcji, a przy tym umożliwia pozyskiwanie znacznie wyższych dochodów aniżeli w przypadku zatrudnienia na etacie. Oczywiście pod warunkiem, że pomysł na biznes okaże się trafny, a przedsiębiorcy nie zabraknie motywacji do działania. Na początek, poza dobrym planem biznesowym, przydadzą się też dodatkowe środki pieniężne. Jak pozyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności?

Skąd wziąć pieniądze na nową działalność gospodarczą?

Okazuje się, że środki na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej można pozyskiwać z różnych źródeł, choć zwykle jest tak, że jeśli dofinansowanie zostanie przyznane z jednego źródła, to automatycznie ustaje możliwość pozyskania środków inną metodą.

Ktoś, kto od dawna myślał o własnej firmie, ale nie jedynie w sferze marzeń, a planów, które rzeczywiście zamierza zrealizować, prawdopodobnie zgromadził już pewne środki na otwarcie firmy. Niestety często są to środki niewystarczające. Wówczas rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie innych źródeł finansowania. Możliwości jest wiele, począwszy od niskoprocentowych pożyczek, poprzez dotacje unijne, skończywszy na mniej znanych formach pozyskiwania kapitału (m.in. crowdfunding).

Dofinansowanie działalności – dotacje z urzędu pracy

Najczęściej młodzi przedsiębiorcy zyskują możliwość otwarcia firmy dzięki dotacjom z urzędu pracy. W przygotowaniu stosownego wniosku pomoże księgowy, ale zanim się do niego udamy, powinniśmy wiedzieć, że taka dotacja przysługuje jedynie osobom zarejestrowanym jako bezrobotne. Drugim warunkiem jest to, że osoba ubiegająca się o dofinansowanie, nie mogła w okresie ostatnich 12 miesięcy prowadzić działalności gospodarczej. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć wraz z biznesplanem. Otrzymać można nawet 31 tys. zł, a co równie ważne – przedsiębiorca nie zapłaci od pozyskanej sumy podatku.

Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”

Kolejną formą wsparcia dla nowych przedsiębiorców jest program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego pod nazwą „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. W tym wypadku o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, studenci i absolwenci, a także opiekunowie osób niepełnosprawnych i osoby ze statusem szukającego pracy. Udział w programie mogą wziąć również firmy działające, które chcą utworzyć nowe stanowiska pracy dla osób bezrobotnych. Warto zaznaczyć, że pieniądze pochodzące z programu nie są wsparciem bezzwrotnym. Jest to pożyczka z symbolicznym oprocentowaniem (0,01 lub 0,03% w skali roku), którą można wziąć maksymalnie na 7 lat.

Inne formy dofinansowania działalności

Niektóre biznesy mogą być finansowane ze środków pochodzących z programu akceleracyjnego albo programu Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Pewnego rodzaju rozwiązanie stanowi również kredyt bankowy, ale osobom bez historii kredytowej może być bardzo trudno zdobyć takie dofinansowanie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *