Funt brytyjski po brexicie

Funt brytyjski po brexicie

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, ale brexit nie wpłynął znacząco na sytuację Brytyjczyków, obcokrajowców przebywających na terenie Wielkiej Brytanii ani też mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy prowadzą z Wielką Brytanią kontakty handlowe. Nie wpłynął, ponieważ na mocy zawartego porozumienia, Wielka Brytania pozostaje w okresie przejściowym, w trakcie którego firmy przygotowują się do nadchodzących zmian, a Anglia i Unia Europejska próbują ustalić, jak to rozstanie ostatecznie będzie wyglądać. Wielu zastanawia się również, co stanie się z brytyjską walutą. Wielu uważa, że funt brytyjski po brexicie będzie spadać, bo rynki obawiają się, że brexit zakończy się problemami dla brytyjskiej gospodarki.

Funt brytyjski a referendum w sprawie brexitu

Funt brytyjski zaliczał w przeszłości wzrosty i spadki. Najwięcej kosztował w 2004 roku, tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, natomiast minimum na poziomie 4 zł osiągnął w 2008 roku. Od tamtego czasu cały czas obserwowaliśmy wzrost notowań, a na początku listopada funt osiągnął wartość 6,10 zł. Co było potem? Potem było referendum w sprawie brexitu i realna groźba wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja Brytyjczyków nie mogła pozostać bez echa. Kurs funta coraz bardziej się obniżał. Sytuacji nie ułatwiał fakt, że bardzo długo nie potrafiono ustalić, co znajdzie się w umowie wyjścia i czy w ogóle taka umowa zostanie podpisana. Coraz częściej dyskutowano o twardym brexicie i spodziewano się problemów na brytyjskim rynku.

Funt brytyjski po brexicie

Kurs funta brytyjskiego obniżał się po referendum i w tracie oczekiwania na brexit, choć pod koniec 2019 roku zapanowały optymistyczne nastroje. A jak sytuacja wygląda po brexicie? Tak naprawdę brexit nie przyniósł większych zmian w brytyjskiej gospodarce. Wielka Brytania wciąż znajduje się w okresie przejściowym, nadal trzyma się zasad obowiązujących na rynku europejskim, nadal prowadzi kontakty handlowe w znanej wcześniej formie. Wciąż tak samo wygląda księgowość firm prowadzonych w UK przez Polaków. I niestety nadal nie wiemy, co wydarzy się, gdy w końcu Wielka Brytania zacznie być traktowana jako państwo trzecie.

Nawet uznani analitycy mają problem z długoterminowym prognozowaniem kursu funta. Wiele zależy od ostatecznego kształtu porozumienia zawartego pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Teoretycznie do końca roku wszystko powinno stać się jasne, ale doświadczenie pokazuje, że negocjacje Brytyjczyków ze Wspólnotą Europejską potrafią się poważnie przeciągnąć.

Spadek czy umacnianie kursu funta do złotego?

Od czasu referendum funt przeżył niejedno załamanie, ale chwilę przed brexitem rynki spoglądały na niego przychylnie. Waluta umocniła się w stosunku do euro, dolara i złotego. Kiedy brexit stał się faktem, na rynku walut powstało swego rodzaju zamieszanie, a niedługo potem świat opanowała pandemia. Nowa sytuacja sprawiła, że nawet doświadczeni analitycy nie byli w stanie przewidzieć, jak gospodarka brytyjska zareaguje na wydarzenia na świecie. Dziś można mówić o opanowaniu sytuacji. W tej chwili kurs funta po brexicie utrzymuje się na poziomie 4, 86 zł.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *