Jak założyć firmę

Jak założyć firmę?

Praca na własny rachunek to kusząca perspektywa i chociaż wiąże się z pewnym ryzykiem, wiele osób decyduje się na porzucenie dotychczasowej formy zarobkowania i otwarcie własnej firmy. Jak się do tego zabrać, jak założyć własną firmę, by nie zniechęcić się już na starcie?

Wybór formy działalności

Prowadzenie własnej firmy wymaga dobrej znajomości branży, w której chcemy odnosić sukcesy, a także dobrej organizacji czasu pracy i ogromnej motywacji. Nie każdy nadaje się do tego, by zarządzać firmą, nie każdy chce brać na siebie tak dużą odpowiedzialność. Jednakże własna firma to również ogromny przywilej. Aby zarządzanie nią nie sprawiało zbyt wielkich trudności i było korzystne dla przedsiębiorcy, należy wybrać odpowiednią formę działalności.

W Polsce mamy całkiem sporo możliwych do wyboru form działalności. Najprostszą z nich jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Dużym zainteresowaniem cieszą się również spółki, począwszy od spółek cywilnych, poprzez spółki osobowe, kończąc na spółkach kapitałowych. Wybór formy działalności powinien być dobrze przemyślany, ponieważ każda z form ma swoje wady i zalety. Najlepiej, jeśli to księgowy podpowie nam, która forma będzie najlepsza w danej sytuacji i jak założyć firmę w wybranej formie.

Założenie własnej firmy – formalności

Spośród wymienionych wyżej form działalności największym zainteresowaniem cieszą się dwie: jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna. Są to formy najlepsze dla nowicjuszy z dwóch powodów. Po pierwsze prowadzenie takiej firmy nie jest kosztowne, po drugie nie wiąże się z koniecznością dopełniania wielu skomplikowanych formalności.

Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza to firma, która ma jednego właściciela. Otwarcie jednoosobowej działalności nie jest obwarowane jakimiś szczególnymi warunkami. Właściciel firmy musi być osobą pełnoletnią, ale jego wykształcenie czy status społeczny nie mają tu żadnego znaczenia. To, w jakim kierunku rozwinie się firma, uzależnione jest wyłącznie od jej właściciela. To on decyduje o tym, z kim chce podjąć współpracę i jakiego rodzaju zlecenia realizować. On decyduje o tym, ile czasu poświęca na obowiązki zawodowe. Jest to perspektywa bardzo kusząca, choć wymaga samodyscypliny i dużej odpowiedzialności. Właściciel firmy jest jedyną osobą odpowiedzialną za jej funkcjonowanie, w tym również za sprawy księgowe. Na szczęście zarówno założenie, jak i prowadzenie takiej firmy nie jest trudne. Rozpoczęcie działalności wymaga złożenia formularz CEIDG-1. To tam przedsiębiorca podaje swoje dane i dane firmy, a także wskazuje wybraną formę opodatkowania.

Rejestracja działalności gospodarczej

Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej funkcjonuje od 2011 roku i jest to narzędzie niezwykle pomocne dla przedsiębiorców. W tej chwili formularz CEIDG-1 pełni nie tylko funkcję rejestracyjną, a jednocześnie stanowi wniosek o nadanie numeru REGON i zgłoszenie płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *