rachunek firmowy

Rachunek firmowy a spółka LTD

Planując założenie własnej firmy, powinniśmy skupić się nie tylko na dopracowaniu planu biznesowego i sposobach rozwijania działalności, ale również na kwestiach formalnych, takich jak założenie rachunku firmowego i zatrudnienie księgowego. To czy i jaki rachunek bankowy będzie konieczny, uzależnione jest m.in. od formy działalności i ilości osób zaangażowanych w prowadzenie firmy. Jak to wygląda w przypadku spółki LTD? Czy rachunek firmowy może być jednocześnie rachunkiem prywatnym dyrektora spółki, który jest jedynym jej udziałowcem?

Założenie spółki LTD

Spółka LTD to jedna z najchętniej wybieranych form prowadzenia działalności na Wyspach. Jest to forma korzystna pod względem finansowym, pozwalająca na płacenie stosunkowo niskich podatków i składek, a przy tym wygodna w obsłudze. Część przedsiębiorców samodzielnie prowadzi księgowość firmy, inni zatrudniają biuro księgowe, które ich w tym wyręcza. Księgowi w UK są doskonale przygotowani do prowadzenia spraw księgowo-finansowych spółek LTD, zarówno tych założonych przez Brytyjczyków, jak i osoby innych narodowości. Spółka LTD jest częstym wyborem obcokrajowców i to nie tylko tych, którzy na stałe mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Spółka LTD – formalności

Co ciekawe, spółka LTD może zacząć funkcjonować już w momencie podjęcia decyzji o jej utworzeniu. Oczywiście dopełnienie formalności jest konieczne, ale prawo przewiduje, że można to uczynić w ciągu trzech miesięcy, licząc od dnia rozpoczęcia działalności. Jakie to będą formalności? Firma musi być zarejestrowana w Companies House. Zarejestrować można firmę, która posiada nazwę, kapitał zakładowy w wysokości minimum jednego funta oraz siedzibę. Oczywiście nie każda działalność wymaga prowadzenia biura w wynajętym lokalu. Niekiedy działalność polega na wykonywaniu usług u klientów bądź pracy zdalnej, którą z powodzeniem można wykonywać w domu. Lokal nie jest niezbędnym elementem takiej firmy, zatem spółka LTD może mieć siedzibę w tzw. wirtualnym biurze.

Rachunek firmowy dla spółki LTD

Spółka LTD ma osobowość prawną, co oznacza, że nie jest podmiotem tożsamym z właścicielem spółki. Krótko mówiąc – finanse firmy i jej właściciela są odrębne, a właściciel nie odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Oczywistym wydaje się zatem, że rachunek osobisty dyrektora spółki nie może być jednocześnie rachunkiem firmowym. Konieczne jest otwarcie konta bankowego dla spółki LTD, ale nie musi to być rachunek w brytyjskim banku. Dla Polaków alternatywą jest otwarcie rachunku rozliczeniowego dla spółki w polskim banku. Jeśli jednak opłaca się otworzyć konto bankowe w UK, należy przejrzeć ofertę kilku banków, rozważyć dostępne opcje, nasze oczekiwania i potrzeby.

Rachunek bankowy w Wielkiej Brytanii zdecydowanie powinny rozważyć te osoby, które będą prowadzić w Anglii sprzedaż detaliczną, sklep internetowy, albo chcą zbudować historię kredytową w brytyjskich instytucjach finansowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *