Zwrot podatku

Zwrot podatku z UK

Polacy, którzy z różnych względów musieli wrócić do kraju i nie zdążyli uporządkować wszystkich spraw podatkowych w UK, mogą to zrobić na odległość. Jeśli zwrot podatku z UK ma być przesłany możliwe najszybciej, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych księgowych.

Jak uzyskać zwrot podatku z UK?

Przede wszystkim należy się upewnić, czy taki zwrot rzeczywiście podatnikowi przysługuje. Jeśli tak, nie pozostaje nic innego, jak zgromadzić wymagane dokumenty, wypełnić stosowne formularze podatkowe i dostarczyć je do biura księgowego. Na podstawie dostarczonej dokumentacji księgowi wypełnią deklaracje podatkowe klienta i przekażą do brytyjskiego urzędu skarbowego. Zwrot podatku z UK zwykle pozyskiwany jest po upływie od dwóch do czterech miesięcy od momentu przesłania deklaracji podatkowej.

Komu przysługuje zwrot podatku?

Osobom, które wykonywały w Wielkiej Brytanii legalną pracę, a jako pracownicy, miały potrącane z wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy. Osoby te mogą po powrocie do Polski ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku, pamiętając, że nie jest to możliwe w każdym momencie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że najpierw musi zakończyć się rok podatkowy, który w Wielkiej Brytanii, inaczej niż w Polsce, kończy się 5 kwietnia. Po tym terminie rozliczenia można dokonać w ciągu kolejnych czterech lat.

Oczywiście spore znacznie ma tu również wysokość pozyskiwanych w UK dochodów. Pełny zwrot podatku możliwy jest wtedy, gdy suma rocznych dochodów nie przekroczyła określonej przez rząd kwoty. W roku podatkowym 2020/2021 była ona taka sama, jak rok wcześniej.

Jakie dokumenty należy zebrać, by uzyskać zwrot podatku z UK?

Niezbędnymi dokumentami do rozliczenia podatku są formularze P45 lub P60, które podatnik otrzymał od pracodawcy. To, którym drukiem powinien dysponować, uzależnione jest od tego, w którym momencie zakończył pracę (w trakcie roku podatkowego, czy po jego zakończeniu). W niektórych przypadkach można posiłkować się też payslipami. Księgowemu należy przedstawić ostatni payslip (lub kilka, jeśli podatnik świadczył pracę na rzecz kilku pracodawców). Payslip to odcinek płacowy, otrzymywany przy wypłacie wynagrodzenia.

Oprócz tego do rozliczenia podatku w Wielkiej Brytanii konieczne będą następujące dokumenty: kopia dowodu osobistego lub paszportu, dokładne dane pracodawcy, numer ubezpieczenia społecznego nadawany przez urząd skarbowy w Anglii (National Insurance Number) oraz numer konta bankowego, na który zostanie przelany zwrot.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy biura księgowego?

Pomoc specjalistów, którzy na co dzień zajmują się rozliczeniami podatkowymi, zwłaszcza w przypadku osób, które powróciły z Wielkiej Brytanii, jest tutaj nieoceniona. Specjaliści są w stanie pozyskać przysługujący zwrot podatku z UK na odległość i to nawet wtedy, gdy ich klient zagubił jakiś dokument.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *