Firmowy samochód

Firmowy samochód – co warto wiedzieć

Firmowy samochód – o czym pomyśleć

Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Co ciekawe, nie chodzi tutaj tylko o codzienne dojazdy do pracy, odwożenie dzieci do szkoły lub załatwianie wielu innych spraw. Samochód to także możliwość podróżowania w celu zwiedzania, która ograniczona jest tylko naszym budżetem. Polska i ościenne kraje europejskie ciągle się rozwijają i ich infrastruktura drogowa staje się coraz lepsza. Podróż samochodem po dobrze utrzymanych drogach w pięknych okolicach to dla wielu osób sama przyjemność. Nie dziwi zatem, że coraz częściej podróżujemy samochodem. Chodzi tutaj o podróże wakacyjne, ale także te odbywane poza sezonem, kiedy możemy liczyć na mniejsze obłożenie turystycznych atrakcji.

Wiele osób w swoich podróżach wykorzystuje samochód służbowy. Jak jednak wygląda tutaj sytuacja pod względem prawnym i na jakich zasadach można używać samochodu służbowego do podróży z rodziną lub przyjaciółmi? Wiele osób, które wykorzystują samochody służbowe w celach prywatnych tak naprawdę nie do końca wie jakie zasady ich obowiązują. Kto jest odpowiedzialny w przypadku zdarzeń drogowych lub wypadków, lub kto płaci za paliwo – to tylko dwie z wielu kwestii, które powinniśmy dokładnie przeanalizować przed skorzystaniem z możliwości podróżowania samochodem firmowym.

Firmowy samochód a wyjazd na urlop

Pierwszym krokiem powinno być zawsze uzyskanie zgody pracodawcy. Pamiętajmy jednak, że nie ma żadnych zapisów prawnych, które zobowiązywały pracodawcę do pożyczenia pracownikom samochodu firmowego na wyjazd na urlop. Aby mieć pewność zawsze warto zapoznać się z umową czy innymi zapisami, które dokładnie regulują sposób użytkowania samochodu firmowego. Jeśli mamy już pozwolenie kolejną ważną sprawą jest kwestia kto może prowadzić firmowy samochód. Często zdarza się, że pracodawcy zastrzegają, że tylko pracownik może być kierowcą. W końcu, kwestia paliwa. Tutaj też pojawiają się różne możliwości. Wszystko zależy od pracodawcy. Częstym rozwiązaniem są na przykład limity miesięczne. Jeśli limit miesięczny zostanie wykorzystany bądźmy przygotowani na to, że zapłacimy różnicę z własnej kieszeni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *