Porządni księgowi

Porządni księgowi – jak nie zgubić się w chaosie liczb

Porządni księgowi

– czyli jacy

Księgowy to zawód na pierwszy rzut oka kojarzony z niekończącymi się tabelkami i chaosem liczb i dokumentów. To także skojarzenia z nudą i mającym negatywne konotacje porządnictwem. Czy taka faktycznie jest praca księgowego? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby być efektywnym księgowym?

Wbrew pozorom praca księgowego wcale nie musi być nudna. Prawdą jest, że księgowy wykonuje rutynowe czynności w oparciu o przepisy prawa. Są to powtarzalne działania, ale jednak mają dozę niepewności. Przepisy przecież ciągle się zmieniają a świat i technologia nieustannie rozwija. Powstają nowe branże, które również muszą zostać w jakiś sposób ujęte w przepisach prawa. Księgowy musi zatem być na bieżąco i ciągle się uczyć. Jego praca pełna jest zatem wyzwań i ma w sobie dozę nieprzewidywalności. Szczególnie jeśli księgowy pracuje w nowej branży.

Aby być efektownym księgowym trzeba być jednak porządnym. Porządni księgowi mają tutaj podwójne znaczenie (zobacz więcej na www.) Po pierwsze chodzi o odwołanie do uczciwości księgowego. Porządny czyli uczciwy i rzetelny, taki który nie kłamie i nie nagina przepisów pod swoje widzimisię. Drugi aspekt to kwestia znacznie bardziej prozaiczna, a mianowicie chodzi o zachowanie porządku w pracy. Porządku dosłownie – w dokumentach i w miejscu pracy. Nie od dziś wiadomo, że księgowi muszą być bardzo dobrze zorganizowani, aby ogarnąć napierający zewsząd chaos informacyjny.

Porządek w papierach to podstawa

Podstawa pracy to zatem utrzymanie porządku w przysłowiowych papierach. Nie od dziś wiadomo, że księgowi sortują i układają dokumenty w ściśle opisane pliki i foldery. Mamy więc segregatory pełne pogrupowanych dokumentów. Popularne są również pojemniki na dokumenty, które mogą być opisane w zależności od potrzeb. Dzięki temu potrzebne dokumenty są pod ręką i od razu wiadomo co możemy z nimi zrobić. Przykładowe opisy to: faktury zapłacone i faktury niezapłacone. Jest to prosty i przyjemny sposób na organizację pracy. Niezbędne będą również wszelkiego rodzaju pisaki, kolorowe flamastry i markery. W końcu gdy porządni księgowi znudzą się tradycyjnymi sposobami organizacji warto poszukać wśród szeroko dostępnych aplikacji, które umożliwiają zachowanie porządku i organizację pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *