Rozliczenie VAT – najczęstsze błędy młodych przedsiębiorców
Terminowe rozliczenie VAT jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Niestety bardzo często dopełnianie tego obowiązku przysparza problemów młodym przedsiębiorcom. W tym miejscu należy nadmienić, że młody przedsiębiorca to niekoniecznie osoba młoda wiekiem, a taka, która dopiero co rozpoczyna/rozpoczęła prowadzenie własnej działalności i nie ma w tej materii doświadczenia. Rozliczanie podatku VAT staje się problematyczne także wtedy, gdy przedsiębiorca nie chce żadnej fachowej pomocy i rezygnuje ze współpracy z biurem rachunkowym. Oczywiście nie wszyscy, którzy samodzielnie rozliczają VAT, popełniają błędy. Zwykle jednak jest to ich domeną.
Młody przedsiębiorca – rozliczenie VAT, druk rejestracyjny VAT-R
VAT to podatek od towarów i usług. Część przedsiębiorców traktuje go jako przykry obowiązek, inni zastanawiają się co zrobić, by móc skorzystać ze wszystkich przywilejów, jakie opłacanie tego podatku daje. Często jednak zdarza się tak, że rozpoczynając działalność podatnicy zapominają o podstawowych kwestiach związanych z podatkiem VAT i popełniają liczne błędy. Mody przedsiębiorca może skorzystać z prawa do zwolnienia z VAT. Jeśli nie dokona zgłoszenia na druku rejestracyjnym VAT-R, automatycznie uznaje się, że ze wspomnianego zwolnienia korzysta. Może wówczas wystawić fakturę, ale bez naliczonego podatku. Jeśli jednak omyłkowo wyda fakturę z doliczonym podatkiem, musi odprowadzić daninę do US. Ponadto, w przypadku braku dopełnienia obowiązku rejestracji, przedsiębiorca nie może odliczyć VAT od zakupów.
Rozliczenie VAT złożone po terminie, opóźnienia w płatnościach
W przypadku rozliczeń podatkowych ogromne znaczenie ma dotrzymywanie terminów składania zeznań do US. Można to robić co miesiąc bądź raz na kwartał – podatnik składa deklarację VAT-7 lub VAT-7K. W każdym przypadku do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Każde opóźnienie może skutkować karą grzywny.
Rozliczenie VAT to nie tylko złożenie deklaracji, ale też regularne i terminowe dokonywanie wpłat na konto Urzędu Skarbowego. Obowiązują tutaj takie same terminy, jak w przypadku dostarczania deklaracji. Brak wpłaty może skutkować naliczeniem odsetek.
Błędy rachunkowe w deklaracjach i błędy na fakturach sprzedaży
Wydanie faktury z nieprawidłową stawką VAT na fakturze to częsta przypadłość polskich przedsiębiorców, szczególnie, jeśli mowa o branży budowlanej.
Pomyłki nagminnie zdarzają się także w deklaracjach podatkowych. Warto, by rozliczenie VAT, przynajmniej na początku działalności, było sporządzane we współpracy z biurem rachunkowym (sprawdź na efka-bielkso.pl), wówczas ryzyko popełnienia błędu jest naprawdę niewielkie. Ci, którzy upierają się przy samodzielnym prowadzeniu księgowości, powinni przynajmniej zrezygnować z ręcznego wypełniania deklaracji i poświęcić chwilę na naukę obsługi programów do prowadzenia księgowości we własnej firmie.