Rynek usług księgowych

Rynek usług księgowych – najważniejsze informacje

Rynek usług księgowych – wartość i sposoby prowadzenia księgowości

Księgowość to bardzo ważny element prowadzenia swojego własnego biznesu. Bez profesjonalnie prowadzonej księgowości nie ma co liczyć na duże dochody i zadowolenie pracowników jak i klientów. Co ciekawe, rynek usług księgowych w Polsce ciągle się rozwija, pojawia się zatem także całkiem sporo możliwości jeśli chodzi o sprawne prowadzenie księgowości. O czym warto jednak wiedzieć zanim wybierzemy swój własny sposób prowadzenia rachunków naszej firmy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w chwili obecnej wartość rynku usług księgowych w Polsce wynosi ponad 5 miliardów, a liczba działających biur księgowych wynosi około 40 000. Warto także wiedzieć, że rynek usług księgowych nie jest jednorodny, a polskie firmy korzystają z kilku dostępnych możliwości prowadzenia księgowości. Przede wszystkim większość z nich korzysta z pomocy biur księgowych i pełnego pakietu usług, które takie biura oferują. Znacznie mniej firm decyduje się na skorzystanie z innych opcji, takich jak samodzielnie prowadzenie księgowości (ręcznie, online lub przy użyciu dostępnego oprogramowania) czy  zatrudnienie własnej księgowej. Skąd wynika takie podejście?

Rynek usług księgowych – praktyczne informacje

Znaczna większość firm preferuje usługi księgowe oferowane przez biura księgowe ponieważ tego typu biura oferują pełne pakiety usług w atrakcyjnych cenach. Poza tym wiadomo, że w biurach księgowych mamy także do wyboru szereg mniej lub bardziej niestandardowych usług takich jak: reprezentowanie firmy przed różnego rodzaju urzędami, pomoc w redagowaniu pism i sporządzaniu dokumentów urzędowych, a także tworzenie biznesplanów i prognoz finansowych firmy. Tego typu niestandardowe usługi cieszą się coraz większa popularnością, szczególnie wśród dużych firm, które nie mają personelu lub po prostu czasu, aby się tymi sprawami zająć. Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga natomiast dosyć specjalistycznej i szczegółowej wiedzy, dlatego nie ma tak dużo firm, który decydują się na prowadzenie rachunków właśnie w ten sposób.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *