Czy warto postawić na samozatrudnienie?
Z pewnością ta forma prowadzenia działalności nie jest dla każdego. Są osoby, które zdecydowanie nie czują się dobrze w roli przywódcy, nie znoszą nadmiaru obowiązków i dużej odpowiedzialności, natomiast lubią wykonywać pracę, w której ktoś jasno im wytłumaczy co i w jakim czasie mają wykonać. Natomiast osoby, które marzą o pracy na własny rachunek, ponadto mają dobry pomysł na biznes, powinny spróbować swoich sił i postawić na samozatrudnienie.
Czym jest samozatrudnienie?
Termin samozatrudnienie odnosi się do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą; osób, które decydują się na założenie własnej firmy i podejmujących aktywność zarobkową na własną odpowiedzialność. Zgodnie z definicją, działalność ta wykonywana jest w sposób zorganizowany i ciągły przez indywidualnego przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Nie może to być osoba prawna.
Samozatrudnienie nie obejmuje osób, które nie ponoszą ryzyka gospodarczego w związku z wykonywanym zleceniem, wykonują pracę na zlecenie podmiotów, które ponoszą odpowiedzialność za efekt i wykonanie tej pracy (z wyjątkiem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych), pracują pod czyimś kierownictwem, w miejscu i czasie określonym przez zlecającego.
Jakie korzyści wynikają z samozatrudnienia?
Z samozatrudnienia płynie wiele korzyści, dlatego warto rozważyć tę formę prowadzenia działalności zarobkowej. Przede wszystkim osoba samozatrudniona może liczyć na lepsze zarobki. Dotychczasowy pracodawca przestaje być odpowiedzialny za opłacanie składek do ZUS czy odprowadzenie podatku, może zatem zaproponować samozatrudnionemu wyższe wynagrodzenie. Kolejną zaletą jest większa swoboda działania. Samozatrudniony sam decyduje o tym gdzie i w jakich godzinach będzie wykonywał pracę, poza tym nie musi tego robić na rzecz jednego zleceniodawcy – może mieć ich kilku. Nie ogranicza go umowa o pracę, w której zazwyczaj znajdują się zapisy o zakazie konkurencji. Poza tym, im więcej zleceń wykona, tym więcej zarobi, a dzięki różnorodności wykonywanych zadań nie odczuje zbyt szybko znużenia.
Szansa na spełnienie zawodowych ambicji
Osoba samozatrudniona sama decyduje o tym co i dla kogo będzie wykonywać. Może podejmować się zadań, które od zawsze leżały w kręgu jej zainteresowań, ale dotychczasowi pracodawcy nie palili się do powierzania ambitnych zleceń, nie zachęcali również do podnoszenia kwalifikacji i nie proponowali pracy na wyższych stanowiskach. Samozatrudnienie pozwala na realizację własnych pomysłów, o których być może dotychczas nikt nie chciał słyszeć.
Samozatrudnienie a korzyści podatkowe
Samozatrudnienie to wiele możliwości odliczeń podatkowych. Koszty uzyskania przychodów mogą być związane z różnorodnymi wydatkami, m.in. dojazdami i paliwem, szkoleniami, sprzętem komputerowym, a w przypadku, gdy miejscem wykonywania działalności jest prywatne mieszkanie, istnieje również możliwość odliczenia części czynszu. Poza tym samozatrudnieni mogą płacić obniżone składki na ubezpieczenie społeczne, a także korzystać z kredytów i dotacji dla małych przedsiębiorstw.