Ubezpieczenie samochodu

Jak płacić mniej za ubezpieczenie samochodu? Porady.

Każdy właściciel samochodu doskonale wie, że jego utrzymanie to droga inwestycja. Zwłaszcza coroczna opłata związana z pokryciem kosztów ubezpieczenia, którego wysokość może wynosić nawet kilkaset złotych, jest w stanie wyraźnie nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego też postanowiliśmy przygotować dla Was kilka porad, z pomocą których uda się Wam obniżyć wysokość składki. Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

  1. Zdecyduj się na współwłaścicielstwo pojazdu – jeśli po raz pierwszy rejestrujesz samochód i jesteś młodym, a więc i niedoświadczonym kierowcą, możesz spodziewać się, że przyjdzie Ci zapłacić naprawdę wysoką sumę za ubezpieczenie OC. Dlatego też, by uniknąć takiej sytuacji, powinieneś zdecydować się na współwłaścicielstwo pojazdu. Najlepiej, by drugim właścicielem auta była osoba z długim stażem za kierownicą, bo wtedy będziesz mógł skorzystać z jej zniżek.
  2. Korzystaj ze zniżek małżonka – osoby będące w związku małżeńskim mogą nawzajem korzystać ze zniżek partnera. Wystarczy poinformować o takiej chęci przy zawieraniu umowy, a ubezpieczyciel weźmie je pod uwagę przy obliczaniu całościowej kwoty.
  3. Płać raz, a nie w ratach – jak wiadomo, im większa ilość rat, tym większe koszty musi ponosić ubezpieczony, dlatego lepiej wystrzegać się korzystania z nich i regulować opłatę w całości i za jednym razem. Wyłożenie kwoty kilkuset czy nawet ponad tysiąca złotych może okazać się trudne, ale jak podliczysz koszty związane z korzystaniem z rat, to okaże się, że w rzeczywistości ta druga opcja kosztuje Cię jeszcze więcej.
  4. Decyduj się na pakiety ubezpieczeniowe – jeśli zamierzasz wykupić kilka ubezpieczeń w jednej firmie, to poinformuj o tym agenta i poproś o zaproponowanie Ci odpowiedniego pakietu. Możesz być pewien, że kupując jednocześnie OC, AC i NNW z pewnością zapłacisz dużo mniej niż za każde z nich osobno. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, gdy połączysz ubezpieczenie komunikacyjne z polisą na życie czy ubezpieczeniem mieszkania.
  5. Zdecyduj się na firmę, w której polisę ma ktoś z rodziny – większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje niższe stawki za polisę tym osobom, które zawierają z nimi kolejną umowę. A zatem, jeśli razem z małżonkiem macie 2-3 samochody, to ubezpieczcie je w jednej firmie, a na pewno nie pożałujecie powziętej decyzji!
  6. Modyfikuj zakres ubezpieczenia AC – jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie AC, to nie musisz od razu decydować się na pełny zakres ochrony. Możesz wskazać tylko te ryzyka, których obawiasz się najbardziej np. kradzież pojazdu lub jego uszkodzenie na parkingu. Zmniejszenie zakresu ochrony automatycznie spowoduje obniżenie wysokości składki.
  7. Zadbaj o zabezpieczenia pojazdu – osoby, które zamierzają wykupić AC powinny wiedzieć, że systemy i zabezpieczenia zastosowane w pojeździe, które mają obniżyć ryzyko kradzieży, mają znaczący wpływ na wysokość składki. Naturalnie, im jest ich więcej i są lepsze, tym składka, którą przyjdzie Ci zapłacić będzie niższa. Sporą rolę odgrywa również garażowanie pojazdu, więc jeśli masz taką możliwość, to się na nie zdecyduj.
  8. Pamiętaj o bezpiecznej jeździe – bezszkodowi kierowcy mogą liczyć na wysokie zniżki, w związku z czym postaraj się jeździć ostrożnie i nie powodować stłuczek na drodze. Powinni o tym pomyśleć zwłaszcza młodzi kierowcy, którzy dopiero „budują” swoją reputację w oczach ubezpieczyciela.
  9. Porównuj oferty różnych firm – to pewnie dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, ale warto porównywać i analizować oferty różnych firm, by móc spośród nich wybierać najlepsze dla siebie, zarówno pod względem finansowym, jak i zakresu ochrony. Nie radzimy jednak oszczędzać za wszelką cenę, bo w ostatecznym rozrachunku może to przynieść więcej szkód niż pożytku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *