Własna działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza – dla kogo

Własna działalność gospodarcza – o co w tym wszystkim chodzi

Własna działalność gospodarcza wiąże się z wieloma korzyściami ale też dużym ryzykiem. Pomysł na własną działalność jest zaledwie początkiem. Oczywiście bez pomysłu nie ma mowy o własnym biznesie, ale nie należy zapominać o drugiej bardziej przyziemnej stronie własnej działalności gospodarczej. Począwszy od rejestracji firmy, która wiąże się z wizytami w urzędach, ZUS-ie a czasem również urzędzie skarbowym i wypełnianiem wielu wniosków własna działalność wymaga wiedzy z zakresu rachunkowości i podatków oraz właściwej organizacji. Faktem jest, że sprawy księgowości zostają powierzone odpowiednim biurom także sam właściciel nie zajmuje się wszystkim bezpośrednio. Warto jednak aby posiadał podstawową wiedzę na te tematy.

Własna działalność gospodarcza – plusy i minusy

Do plusów własnej działalności gospodarczej należą niewątpliwie niezależność i elastyczne godziny pracy. Sam sobie jesteś szefem i ty decydujesz w jakich godzinach chcesz pracować. Ty zarządzasz firmą i ustalasz zadania. Kolejnym plusem jest satysfakcja z prowadzenia działalności i realizacji własnym pomysłów. Uzyskiwanie dochody są również silną motywacją.

Własna działalność ma również kilka minusów. Prowadzenie własnej firmy zawsze wiąże się z ryzykiem niepowodzenia. Wszystkie problemy i wyzwania są przede wszystkim twoim zmartwieniem. Mimo elastycznych godzin pracy to najczęściej szef pracuje najdłużej i zazwyczaj zabiera pracę do domu. Odpowiedzialność za pracowników, stres związany z organizacją i działaniem firmy, niepewność dochodów – to tylko kilka negatywnych aspektów prowadzenia własnej działalności.

Własna działalność gospodarcza – dla kogo

Własna działalność gospodarcza zajmuje dużo czasu. Osoby, które chcą założyć a następnie prowadzić firmę tak aby zarabiała i odnosiła sukcesy powinny mieć pewne cechy charakteru, które te zadania znacznie ułatwią. Po pierwsze osoba prowadząca swoją firmę powinna być odpowiedzialna. Nie chodzi tu tylko o odpowiedzialność za siebie i działania firmy ale również o odpowiedzialność za poszczególnych pracowników. Właściciel firmy musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie i bezpieczne warunki pracy. Kolejną cechą niezbędną w prowadzeniu firmy jest otwartość na zmiany, tak aby firma mogła się rozwijać i dostosowywać do potrzeb zmieniającego się rynku. Ważna jest również umiejętność radzenia sobie ze stresem i ryzykiem związanym z odpowiedzialnością za firmę. To kilka najważniejszych cech, poza nimi liczą się również kreatywność, uprzejmość, zaradność i wiele innych w zależności od specyfiki branży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *