Wybór firmy księgowej

Wybór firmy księgowej

Wybór firmy księgowej. O czym należy pamiętać?

Jak powinien wyglądać świadomy wybór firmy księgowej? Świadomy, tj. niespowodowany jedynie bliskim sąsiedztwem biura księgowego lub wyjątkowo atrakcyjnymi cenami świadczonych usług.

Firma księgowa – lokalizacja, ceny

Twierdzenie, że lokalizacja biura księgowego nie ma najmniejszego znaczenia nie ma racji bytu. Oczywiście, nie decydujemy się na zatrudnienie niesolidnego księgowego tylko dlatego, że znajduje się najbliżej naszej firmy. Warto natomiast wybierać spośród kilku zlokalizowanych w rozsądnej odległości po to, by w razie potrzeby móc w każdej chwili nawiązać kontakt. W dzisiejszych czasach zwykle wystarcza kontakt telefoniczny i e-mailowy, jednak są i tacy klienci, którzy preferują relacje „twarzą w twarz”. Czy ceny świadczonych usług księgowych mają znaczenie? Zapewne dla kondycji finansowej naszej firmy tak, ale czasem warto zapłacić więcej i mieć pewność, że usługi będą świadczone kompleksowo i na najwyższym poziomie.

Wybór firmy księgowej – rodzaje świadczonych usług

Do rozmowy z przedstawicielami biura księgowego należy się dobrze przygotować. Warto wiedzieć, czego konkretnie oczekujemy, jakie usługi są nam niezbędne. Jeśli (na podstawie informacji opublikowanych na stronie internetowej księgowego) wiemy, że nie zajmuje się on problemami danej branży, odpuszczamy taką współpracę. Zwykle biura rachunkowe skupiają się na:

– sporządzaniu (i przesyłaniu do US) rozliczeń podatkowych;

– prowadzeniu księgowości małych i dużych firm;

– świadczeniu usług dodatkowych, takich jak: sporządzanie wniosku kredytowego, prowadzenie ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa, przygotowywanie raportów statystycznych do GUS, itd.

Takie usługi świadczy m.in. popularne biuro rachunkowe eFKa w Bielsku-Białej.

Kompetencje firmy księgowej

Wybór firmy księgowej, w znacznym stopniu, powinien być uzależniony od posiadanych przez nią uprawnień i zezwoleń na prowadzenie tego typu działalności. Z zasady księgowi pracują zgodnie z przepisami prawa, ale w każdej branży znajdują się wyjątki działające na niekorzyść całego środowiska. Wybierając firmę księgową sprawdzamy zatem opinie o współpracy z jej pracownikami. Warto wiedzieć, czy są kompetentni, terminowi i rzetelni. Być może potrafią znaleźć rozwiązanie dla firm znajdujących się w naprawdę kiepskiej kondycji finansowej? Być może sami wskazują drogę postępowania? Idealnie również, gdy w razie konieczności w każdej chwili można nawiązać kontakt z pracownikami firmy księgowej – zlecić dodatkowe zadanie lub uzyskać poradę w konkretnej sytuacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *