Zmiany podatkowe 2018

Zmiany podatkowe 2018

Najważniejsze zmiany podatkowe 2018

W nowym roku zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy, dotyczące samych podatków, a także sposobu sporządzania i składania zeznań podatkowych. Najwcześniej, bo już na początku roku, wchodzą w życie przepisy dotyczące podatku dochodowego. Nie obejdzie się także bez zmian w prawie gospodarczym, a także podatkach VAT. Zmiany podatkowe 2018 były zapowiadane od dawna, co nie oznacza, że przedsiębiorcy przyjęli je ze spokojem.

Podatek dochodowy – zmiany podatkowe 2018

Znika popularny sposób rozliczeń z Urzędem Skarbowym

Dotychczas podatnicy, których jedynym źródłem dochodu była praca u jednego pracodawcy, mogli uniknąć wszelkich formalności, związanych ze składaniem zeznania podatkowego. Wystarczyło, że wystąpili z odpowiednim wnioskiem do pracodawcy, a ten sporządził i przesłał za nich zeznanie do fiskusa. Zakład pracy wyręczał pracownika, ale w nowym roku nie będzie już takiej możliwości. Podatnik musi zeznanie sporządzić samodzielnie lub z pomocą urzędu skarbowego. W tym drugim przypadku, konieczne będzie przesłanie do US za pośrednictwem Internetu wniosku (PIT-WZ). Po pięciu dniach podatnik otrzyma na adres e-mail wstępnie wypełnioną deklarację. Wystarczy ją sprawdzić i odesłać.

Wzrost kwoty wolnej od podatku

Zmiany podatkowe 2018 będą dotyczyły również kwoty wolnej od podatku, która wyniesie 8 tys. złotych. Dotychczasowa jej wysokość to 6,6 tys. złotych. Te same przepisy przewidują utrzymanie degresywnej kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 8 tys. złotych, ale nieprzekraczającą 13 tys. złotych. To samo dotyczy dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 85 tys. 528 złotych, lecz nieprzekraczającą 127 tys. złotych.

Inne zmiany podatkowe 2018

Wprowadzenie zmian podatkowych spowoduje, że biura księgowe (zobacz efka-bielsko.pl) będą miały pełne ręce roboty. Tym bardziej, że wspomniane wyżej nowelizacje to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłym roku zacznie funkcjonować tzw. minimalny podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych (centra handlowe, domy towarowe, biurowce) o wartości przekraczającej 10 mln złotych. Zmienią się także zasady opodatkowania najmu oraz dojdzie do rezygnacji z nieopodatkowywania dochodów z działalności gospodarczej, w części przeznaczonej na działalność rolniczą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *