Zmiany podatkowe w 2018 roku – druga połowa roku
Płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli, dlatego ci powinni śledzić wszelkie zmiany podatkowe, by wiedzieć co i kiedy należy zapłacić. Niestety nieznajomość prawa nie zwalania z odpowiedzialności. Prawo podatkowe zmienia się dość często, zwłaszcza wraz z początkiem kolejnego roku. Zmiany podatkowe w 2018 roku są dość duże. Część zaczyna obowiązywać dopiero w drugiej połowie roku.
Zmiany podatkowe i reakcja podatników
Część zmian podatkowych spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem obywateli. Są to oczywiście przepisy, które zwalniają z płacenia podatku bądź zmniejszają kwotę płatności, a nawet te, które upraszczają procedury. Inne zmiany spotykają się z falą krytyki, niemniej przestrzeganie nowych przepisów staje się obowiązkiem. Najczęściej jednak jest tak, że część obywateli popiera zmiany podatkowe w 2018, a część uważa je za krzywdzące, Najczęściej wynika to z różnic majątkowych.
Zmiany podatkowe w 2018 roku – reformy w II połowie roku
Pierwsza połowa roku przyniosła wiele zmian podatkowych, jednak na tym nie koniec. Uszczelnianie systemu podatkowego odbywa się także dzięki przepisom zaczynającym obowiązywać w drugiej połowie roku. Zmiany podatkowe w 2018, które jeszcze przed nami to m.in.:
JPK na żądanie dla wszystkich firm
O Jednolitym Pliku Kontrolnym mówi się od bardzo dawna, bowiem nie jest w Polsce żadną nowością. Dotychczas jednak mali i średni przedsiębiorcy nie byli zobowiązani do przesyłania JPK na żądanie fiskusa. Od 1 lipca 2018 r. sytuacja uległa zmianie i obecnie każda firma, niezależnie od wielkości, musi przesłać do Urzędu Skarbowego JPK zawsze wtedy, gdy fiskus o to poprosi. Na udostępnienie danych przedsiębiorcy mają trzy dni. Termin ten może ulec wydłużeniu tylko w uzasadnionych przypadkach. W razie odmowy wydania JPK, fiskus może nałożyć na firmę karę porządkową w wysokości do 2800 zł. Temat zmiany podatkowe w 2018 omawiany jest od dawna, zatem firmy miały sporo czasu, by się do nich przygotować. W razie opóźnień i trudności warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego (zobacz eFKa).
Mechanizm podzielnej płatności
Termin wprowadzenia kolejnej zmiany to również 1 lipca 2018 r. Tym razem chodzi o podzielną płatność, czyli sytuację, w której przy płatności za towar lub usługę kwota netto trafi bezpośrednio do sprzedawcy, zaś suma odpowiadająca kwocie podatku VAT znajdzie się na specjalnym rachunku, który będzie nieodpłatnie prowadzony przez banki. Dla sprzedawców oznacza to tyle, że będą mogli swobodnie dysponować kwotą pomniejszoną o 23 proc. podatku.
Kasy fiskalne z dostępem do sieci
Zmiany podatkowe w 2018 roku obejmą również kasy fiskalne. W październiku rozpocznie się proces wymiany stosowanych dotychczas urządzeń na takie, które umożliwią wysyłanie danych do US. Wszystkie transakcje udokumentowane w postaci e-paragonu będą trafiały do systemu KAS, dzięki czemu fiskus nie przepuści żadnej próby oszustwa.